Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Szanowni Koledzy!

Czy już zdecydowaliście gdzie odpoczniecie w czerwcu? Zapraszamy Was tradycyjnie do Mielna nad polski Bałtyk. Z kilkoma osobami z Oddziału PZE w Gliwicach organizujemy tradycyjne wczasy w Mielnie w dniach 13-24 czerwca 2017 (11pełnych dni). Będzie nam bardzo miło jeżeli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie i przybyć do Mielna na 39. ĈEP (Nadbałtycka Wiosna Esperancka). Program wczasów w dużej mierze będzie zależał od Was. W planach mamy zabawy, kursy języka, wspólne śpiewy, prelekcje i wspaniały wypoczynek nad morzem. Do tej informacji dołączamy zgłoszenie i inne informacje dotyczące wczasów. Jeżeli informacja ta aktualnie Was nie interesuje prosimy o przekazanie jej Waszym bliskim, znajomym i kolegom.
Jeżeli informacja ta aktualnie Was nie interesuje prosimy o przekazanie jej Waszym bliskim, znajomym lub kolegom.

Z esperanckim pozdrowieniem w imieniu organizatorów 39. Nadbałtyckiej Wiosny Esperanckiej
Stanisław Mandrak

INFORMACJE      ZGŁOSZENIE      UCZESTNICY

GRUPE 2016
Szanowni Koledzy!

Jak w ostatnich 20 latach gliwiccy esperantyści organizują tradycyjną imprezę GRUPE-20.
Impreza odbędzie sięw tym samym miejscu, gdzie w latach poprzednich w dniach 11 - 13.11.2016
Czekamy na Was z wielką radością.
Adres: Gliwice, ul. Jagiellońska 21

W imieniu organizatorów
Stanisław Mandrak

ZGŁOSZENIE      PROGRAM

Zarząd Główny PZE

W czasie 35 Polskiego Kongresu Esperanckiego, który trwał od 26 do 29 maja 2016 w Łodzi, odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PZE. Głównym celem zebrania było wybranie nowego Zarządu Głównego i Głownej Komisji Rewizyjnej. Zgromadzenie to odbyło się 28 maja 2016.

Do nowego zarządu wybrano:
Aleksander Zdechlik - przewodniczący
Teruo Matsumoto - wiceprzewodniczący
Alina Mozer - skarbnik
Robert Kamiński - sekretarz
Agnieszka Mozer - członek zarządu
Marek Mazurkiewicz - członek zarządu

Do głównej Komisji Rewizyjnej wybrano:
Stanisław Mandrak - przewodniczący
Daniela Gizela Matray-Zandberg - członek komisji
Zbigniew Kowalski - członek komisji

Przewodniczący PZE i przewodniczący komisji rewizyjnej są członkami naszego gliwickiego klubu.

   

Wywiad ze Stanisławem Mandrakiem w Pola RetRadio (audycja z 31.05.2016)

GRUPE 2015
Szanowni Koledzy!

Jak w ostatnich prawie 20 latach gliwiccy esperantyści organizują tradycyjną imprezę GRUPE-19.
Poniżej znajdziecie zgłoszenie z ramowym programem, który jak zwykle jest prowizoryczny. Czekamy na Was z wielką radością. Możecie także przyczynić się do powstania programu imprezy. Bardziej szczegółowy program przygotujemy pod koniec października.
Otwarcie spotkania odbędzie się w sobotę o godzinie 10.30.
Adres: Gliwice, ul. Jagiellońska 21
Noclegi: Gliwice, ul. Krakusa 15

W imieniu organizatorów
Stanisław Mandrak

ZGŁOSZENIE      PROGRAM

W dniach 22-24 maja zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego PZE odbył się w Gliwicach 34-y Kongres Polskich Esperantystów. Najważniejszym punktem tej imprezy było Walne Zgromadzenie (WZ) członków PZE. Według zapisów nowego Statutu takie zgromadzenie jest obowiązkowe dla przyjęcia rozliczeń finansowych za poprzedni (2014) rok. O tym decydują członkowie naszego Związku. Złożono także sprawozdania z działalności, osiągnięć i problemów Zarządu Głównego PZE. Na WZ przybyli esperantyści z kilku regionów naszego kraju (Warszawa, Szczecin, Kraków, Łódź, Bielsko-Biała i kilku miast Górnego Śląska). Przybyli także goście z przygranicznego Cieszyna. Dzięki pomocy naszej koleżanki Zofi Śmistek, która wspólnie ze skarbniczką ZG - Aliną Mozer przygotowały wszystkie dokumenty finansowe, po odczytaniu i zapoznaniu się z dokumentami można było przyjąć je bez problemów. Dyskutowano także o przyszłości naszego związku i problemach wynikających z wpisania esperanta jako nośnika kultury esperanckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Goście mogli zapoznać się z naszym miastem, jego osiągnięciami i wieczorem zwiedzić znaną gliwicką radiostację.
Wieczorem odbyły się nieformalne spotkania uczestników w miejscu zakwaterowania, a także długie "wieczorne Polaków rozmowy"

      

      

      

Kongres esperancki i WZ PZE


Szanowni koledzy.
Polski Związek Esperantystów postanowił zorganizować 34. Kongres Esperantystów w Gliwicach. W ramach tego wydarzenia odbędzie się statutowo obowiązkowe, coroczne Walne Zebranie członków PZE.
Odnośne materiały zamieszczamy w załącznikach serdecznie zapraszając do Gliwic na spotkanie.

Przewodniczący ZG PZE
Stanisław Mandrak

Materiały:    Pola Kongreso 2015-aliĝilo       Uchwała ZG PZE

Szanowni Państwo!

Zbliża lato a z nim okres urlopowy. Planujemy czas na najbliższe wakacje i udział w imprezach. Także my, esperantyści chcemy zaprosić na imprezę esperancką. Oprócz udziału w 100 Kongresie Esperantystów w Lille, pragniemy zaproponować Wam jak w poprzednich latach udział w Nadbałtyckiej Wiośnie Esperanckiej w Mielnie. A może niektórzy wspominają ubiegłoroczny udział w tej imprezie. Planujemy zaprosić Państwa do wspólnego spędzenia czasu w Mielnie w dniach od 09 do 20 czerwca 2015 (12 dni). Będzie nam bardzo miło jeżeli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie i przybyć do Mielna na 37. ĈEP. Program wczasów w dużej mierze będzie zależał od Was, od tego co zechcecie nam zaprezentować. W planach mamy zabawy, kursy języka, wspólne śpiewy i tańce, prelekcje. Ale głównie proponujemy wspaniały wypoczynek nad polskim morzem. Do tej informacji dołączamy zgłoszenie i inne informacje dotyczące wczasów.Jeżeli informacja ta aktualnie Was nie interesuje prosimy o przekazanie jej Waszym bliskim, znajomym lub kolegom.

Z esperanckim pozdrowieniem w imieniu organizatorów 37. Nadbałtyckiej Wiosny Esperanckiej
Stanisław Mandrak

Czytaj więcej...

Noworoczne spotkanie esperantystów

31 stycznia 2015 odbyło się tradycyjne noworoczne święto gliwickich esperantystów.
Nasze spotkanie odbyło się, tak jak w latach poprzednich, w siedzibie Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Zwycięstwa i rozpoczęło się o godzinie 11.00.
W spotkaniu uczestniczyło około 30 esperantystów z Gliwic, Zabrza, Katowic, Tychów, Jaworzna, Andrychowa kaj Bielska-Białej. Byli także obcokrajowcy z Brazylii i Węgier.
Spotkanie rozpoczął przewodniczący gliwickiego klubu Staniaław Mandrak, który powitał gości, przekazał pozdrowienia od przyjaciół czeskich i życzył wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2015.
Następnie uczestnicy składali sobie życzenia noworczne, dzieląc się opłatkiem, później śpiewano wspólnie kolędy. W końcu wszyscy jedli ciastka, pili kawę i rozmawiali.
Podczas spotkania panowała miła atmosfera i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni.
Już teraz zapraszamy wszystkich na spotkanie w przyszłym roku.

      

      

Esperanto na Polskiej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Według informacji Jerzego Walaszka, przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia: Europa-Demokracja-Esperanto minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 20 listopada 2014 umieścił Esperanto na Polskiej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Stało się to z inicjatywy polskiego senatu, profesora doktora Edmunda Wittbrodta, przewodniczącego Parlamentarnej Grupy popierającej język Esperanto i Kazimierza Krzyżaka, członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia EDE. Do sukcesu przyczyniła się intensywna współpraca z polskimi parlamentarzystami, polskie E-organizacje, krajowi i zagraniczni zwolennicy. Ten fakt pozwoli w przyszłości umieścić Esperanto na Liście Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości.

Pola Retradio

ZAŁĄCZNIK

Źródło: Pola Retradio

GRUPE 2014W listopadzie w Gliwicach, gliwiccy esperantyści zorganizowali spotkanie GRUPE - 18. To jest tradycyjne spotkanie, ponieważ odbywa się już 18 raz. Trwało od 8 do 11 lisptopada 2014 i odbywało się w tym samym miejscu co w latach ubiegłych, w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Jagiellońska 21.
W spotkaniu brali udział esperantyści z Czech, Ukrainy i Polski.

Czytaj więcej...

Turystyka piesza

Informujemy że przy naszym klubie utworzyła się sekcja turystyczna. Sekcja ta ma na celu zorganizowanie marszów klubowiczów w okolicy Gliwic. Można maszerować z kijkami lub bez ich pomocy, a wszystko po to aby poprawić stan naszego zdrowia.
Ostatnim razem byliśmy na wycieczce 4-go maja w parku otaczającym Zameczek Leśny. Długość naszej drogi wyniosła 7,5 km Wycieczka trwała 2 godziny. Wycieczkę zakończyliśmy w kawiarni Chopin która znajduje się w kompleksie handlowym Forum. Byliśmy szczęśliwi bo pogoda była właściwa a marsz nie był forsowny.

        

36. Nadbałtycka Wiosna Esperancka

Szanowni Państwo!
Zbliża się nowy, letni okres urlopowy. Wszyscy planujemy czas na najbliższe wakacje. Także my, esperantyści planujemy swój wolny czas w lecie. Wielu wspomina spędzony w poprzednich latach okres w czasie Wiosny Esperanckiej w Mielnie, a może niektórzy wspominają ubiegłoroczny udział w tej imprezie. A więc po raz kolejny esperantyści gliwiccy zapraszają na tegorocznych wczasy ĈEP. Planujemy zaprosić Państwa do wspólnego spędzenia czasu w Mielnie w dniach od 10 do 21 czerwca 2014 (12 dni).

Czytaj dalej...

Esperanto-sumo

12 stycznia rozpocznie się pierwsza w roku 2014 część konkursu czytelniczego Esperanto- sumo. Iniciatorem Esperanto-sumo jest Hori Jasuo z Japonii. W każdym konkursie uczestniczy ponad 100 osób z około 20 krajów. Kilku esperantystów z naszego gliwickiego klubu bierze również udział w tym konkursie.
Ty też możesz uczestniczyć w Esperanto-sumo. Serdecznie zapraszamy Cię!
Potrzebne informacje znajdziesz na: www.esperanto-sumoo.strefa.pl.

Włoski Kongres

Od 3 do 10 sierpnia 2013 odbywał się 80 Włoski Kongres Esperanta w San Remo - Castellaro, w Regionie Liguria. Kongresowym tematem było: "Rozumieć się, aby się nawzajem szanować".
W kongresie uczestniczyło 225 esperantystów z całego świata (34 krajów). Polskę reprezentowało 12 esperantystów.
Budynek kongresowy był w obszernym parku, gdzie znajdowały się dwa baseny i liczne sportowe urządzenia.
W budynku było 7 sal i bogata biblioteka.
Program kongresu obejmował: seminaria, kursy esperanta o różnych poziomach, kurs nauki na japońskim liczydle - Sorobano, prelekcje, teatry i koncerty.
Podczas tego tygodnia odbyło się kilka całodniowych i półdniowych wycieczek.
Był również program dla młodzieży i dzieci.
Dziękuję organizatorom za wspaniały kongres, który był bardzo dobrze zorganizowany. Pozostanie on na zawsze w mojej pamięci.

Pozdrawia - Natalia Grochocka

Fotogaleria

(kliknij na zdjęcia)

Czantoria 2013

Długa jest tradycja spotkań polskich, czeskich i słowackich esperantystów na Czantorii.
Pierwsze spotkanie odbyło się w roku 1925.
Autor tego artykułu nic nie wie o tych pierwszych spotkaniach gdyż urodził się już po drugiej wojnie światowej.
Tegoroczne spotkanie odbyło się w niedzielę 16-go czerwca 2013. Zdodnie z tradycją to spotkanie zawsze odbywa się w trzecią niedzielę czerwca.
Z naszego klubu w tym roku uczestniczyła tylko jedna osoba. Z różnych powodów inni nie mogli przybyć. Wspomnę tylko, że pogorszyły się warunki komunikacyjne. Aby być na szczycie o 10-tej, musiałem rozpocząć podróż już o 5-tej rano. Inną przyczyną naszej nieobecności było spotkanie esperantystów w Mielnie. Wielu naszych klubowiczów wybrało tę imprezę.
Po podróży pociągiem z Zabrza do Ustronia Polany wszedłem na stację wyciągu krzesełkowego. Wyciągiem po kilkuminutowej jeździe prawie osiągnąłem szczyt. Wystarczyła półgodzinna wspinaczka i o 10 godzinie przybyłem na miejsce spotkań do czeskiego schroniska. Pogoda była piękna i niespodziewanie zauważyłem, że jestem na szczycie pierwszym esperantystą. Na szczycie panowała cisza, bo niewielu turystów tam było.
Wybrałem stół przed schroniskiem i popijając pyszne czeskie piwo oczekiwałem na przybycie innych esperantystów. Po półgodzinie przyszła Słowaczka ze swoimi synami. Spotkanie rozpoczęło się. Następnie przybyli Czesi z Ostrawy, a potem Polacy. Tym razem przybyło więcej niż 20 esperantystów. Jak nigdy, siedzieliśmy wszyscy przy jednym stole i wspólnie prowadziliśmy konwersację. Polacy i Czesi przynieśli flagi esperanckie. Z tego powodu byliśmy dobrze widoczni i nasze spotkanie było dobrą reklamą esperanta.
Uczestnicy robili zdjęcia i nie tylko. Redaktor "Verda Stacio" esperanckiego radia internetowego przeprowadzał wywiady, a także zrobił film, który można zobaczyć poniżej.
W czasie spotkania panował prawdziwy esperancki etos pomimo tego, że nikt tego spotkania nie organizował. Jedliśmy, piliśmy, śpiewaliśmy i rozmawialiśmy. Ja osobiście omówiłem kilka spraw z kolegami z Czech. Rezultatem tego są pewne plany, których realizacja będzie powodem napisania innego artykułu. Na samym końcu spotkania poznałem Czeszkę która tak samo jak ja uczestniczy w czytaniu książek esperanckich wg tzw. Esperanto-Sumo. Cieszyłem się z tego spotkania.
Czas szybko upływał i nadszedł czas pożegnań i powrotu do domu. Około godz. 15-tej pożegnałem się i tą samą drogą wróciłem do domu. Powrotna podróż nie była dobra. Pociąg był przepełniony, ale szczęśliwie to wytrzymałem. W pamięci pozostało tylko wspomnienie o pięknym spotkaniu esperantystów z trzech sąsiednich krajów.

Aleksander Zdechlik

Brazylijska wizyta naszego przewodniczącego

W kwietniu dwie osoby z naszego klubu: przewodniczący i nasz młody brazylijski kolega Marlon Ribeiro polecieli do rodzinnego kraju Marlona. Od ponad roku mieszka on i pracuje w Gliwicach. Ponieważ siostra jego wychodziła w tym czasie za mąż członkowie naszego klubu zostali zaproszeni na tę ceremonię. Dla naszego przewodniczącego była to okazja zobaczyć po raz pierwszy tę daleką i piękną stolicę tego kraju. Członkowie naszego klubu zwiedzili centrum stolicy z nowoczesnymi budowlami, mieli okazję podziwiać parlament
i bibliotekę narodową. Zwiedzili jedną z najpiękniejszych katedr, której "strzegą" przy wejściu czterej apostołowie. Nowoczesna konstrukcja pałacu prezydenckiego "młodej stolicy" jest nieporównywalna z innymi pałacami rządzących w świecie. "Młoda" stolica w porównaniu z innymi stolicami Europy, gdyż w przyszłym roku stolica Brazylii będzie świętować dopiero 53 lata swojego istnienia. Zaproszenie do esperanckiego klubu
w Taguatinga i pogadanka o ruchu esperanckim w Polsce spotkała się z dużym zainteresowaniem ponad 30 osobowej grupy przybyłych. Spotkanie z lokalnymi esperantystami było ciekawe i wzruszające.. Należy stwierdzić, że esperanto w tym dalekim od Polski kraju dobrze żyje i funkcjonuje. Wspólny obiad
z esperantystami, uczestnictwo w kursach prowadzonych przez prof. Josiasa Borbozę, wizyta w siedzibie Brazylijskiej Ligi Esperanta uświadomiła mi, że ludzie interesują się naszym językiem. Kilkugodzinna wizyta
w interesującym dla esperantystów miejscu, prowadzonym przez małżeństwo Grattapagliów była dla nas niezapomnianym przeżyciem. Od wielu lat chciałem odwiedzić ten "raj" - Bona Espero. Serca, które oddali młodym Brazylijczykom Ursula i Giuseppe, ich wspaniała praca i perfekcyjne nauczanie była dla mnie godna podziwu. Osobiście mogłem się przekonać jaką pracę wykonują oni dla przyszłości tej młodej generacji. Kiedy Ursula wyjaśniała, że w ciągu tych lat wychowali oni ponad 600 młodych ludzi i dzieci, a wiele z nich aktualnie zajmuje poważne stanowiska w Brazylii doszedłem do wniosku, że esperantyści na całym świecie powinni wspierać ich pracę. Wzruszające sytuacje według Ursuli i Giuseppe następują wtedy, kiedy podczas różnych uroczystości przybywają do Bona Espero, do swoich "wujków" rodziny z ponad 150 "wnukami". Wiele egzotycznych owoców, troska o warzywa, własny ogród, krystaliczna woda, do zniesienia, przez nas europejczyków, temperatura przekonują nas, że jesteśmy naprawdę w prawdziwym raju.. Raju, który stworzyli
i o który się troszczą esperantyści. Uczestnictwo w ceremonii ślubnej siostry mojego przyjaciela, która była jednym z głównych celów naszej wizyty w Brazylii, było interesującym i wzruszającym dla mnie przeżyciem. Interesującym gdyż po raz pierwszy mogłem uczestniczyć w takiej podniebnej ceremonii w Kościele Zielonoświątkowców. Każda chwila mojego pobytu pozostawiła niezapomniane przeżycia. Przeżycia, które inspirują do tego, aby myśleć o ponownym odwiedzeniu tego pięknego, choć dalekiego kraju.

Przeżył i opisał Stanisław Mandrak

Fotogaleria

(kliknij na zdjęcia)

Tydzień Międzynarodowej Przyjaźni

Tydzień Międzynarodowej Przyjaźni to inicjatywa, która rozwinęła się w społeczności esperanckiej. Obchodzony jest corocznie w ostatnim pełnym tygodniu lutego. Tydzień po raz pierwszy odbył się w roku 1969.
Pomysł został zainicjowany w 1968 przez Erika Carlén'a, szwedzkiego działacza i wieloletniego wiceprzewodniczącego UEA. Tydzień daje okazję esperantystom na całym świecie wzmocnić wzajemne kontakty.
Logo święta to dwie ściśnięte ręce pod pięcioramienną gwiazdą i nad napisem "Przyjaźń ponad granicami". Każdy ma prawo do korzystania z tego logo, ale tylko w formie stałej, bez zmian. Nie ma prawa do nadużyć, np.. do innych celów.
W poprzednich latach, festiwal był okazją do wymiany kartek, książek, pudełek po czekoladkach, kwiatów itp. Dzisiaj idea ożywa i UEA zachęca esperantystów do świętowania Tygodnia, używając również Internetu.

Wg Vikipedio

Kursy esperanta w Gliwicach

Przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku współpracującym z naszym gliwickim klubem esperanckim, od dwóch lat odbywają się kursy języka esperanto.
W tym roku są już dwa kursy: dla początkujących i zaawansowanych.
W ubiegłym roku kilku kursantów uczestniczyło w esperanckiej imprezie w Szczawnie-Zdroju, a w tym roku liczna grupa zamierza pojechać na Nadbałtycką Esperancką Wiosnę do Mielna, gdzie znowu odbędzie się coroczne spotkanie. Tam, oni nie tylko poczują esperancką atmosferę, lecz będą także uczestniczyć w interesującym programie, a również pogłębią znajomość języka.
Kursy esperanta odbywają się dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki, w godzinach: 16.00 - 18.00.
Jeśli są osoby, które chcą posłuchać jak brzmi język międzynarodowy - to zapraszamy do nas!

Danuta Żelińska

Zimowe spotkanie na Słowacji

W dniach 3-6 stycznia 2013 odbyło się tradycyjne spotkanie w Liptowskim Janie. W spotkaniu uczestniczyło około 40 esperantystów z kilku krajów. Było także kilka osób z gliwickiego klubu.
Spotkanie rozpoczęło się wyjazdem do sąsiedniego miasta Liptowski Mikulasz. Tam zobaczyliśmy ekspozycję zdjęć o "Południcy", organizatorzy spotkania poczęstowali nas winem, kawą i ciasteczkami.
W czasie imprezy odbyły się dwie wycieczki. W piątek byliśmy w "Ziarskiej dolinie". Szliśmy 10 km, była zimowa pogoda-padał śnieg i wiał wiatr. Po przejściu 5 km dotarliśmy do górskiego schroniska. Po krótkim odpoczynku znowu ruszyliśmy w drogę, doliną doszliśmy do "Niedźwiedziej kopalni", którą zwiedziliśmy z przewodnikiem. W sobotę odbyła się wycieczka na szczyt góry "Południca". Każdy uczestnik wziął ze sobą kamień, który zostawił na szczycie góry. Po wycieczce było pływanie i saunowanie.
Oprócz tego, każdego dnia odbywały się interesujące prelekcje, między innymi:"97 UK w Hanoi", "Przez Wietnam", "Naples, miasto w USA", "Albania", "Kanada", "Burundo" i "Chiny". Nie zabrakło także rozrywkowego wieczoru z tańcami i wspólnym śpiewaniem.
Spotkanie na Słowacji było bardzo interesujące i dobrze zorganizowane. Gratulujemy i dziękujemy organizatorom.

Natalia Grochocka

Fotogaleria

(kliknij na obrazek)początek
Polski Związek Esperantystów - oddział Gliwice (Pola Esperanto Asocio - filio Gliwice), ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice
esperanto­_gliwice@poczta.onet.pl